Minule jsem psala o tom, jak jsme našli toho správného architekta, který se o nás dobře stará a zároveň je s ním legrace. Dneska bych vám ráda ukázala jednu věc – v jakém stavu jsme byt koupili a jaké má teď před rekonstrukcí dispozice.
Bude to článek spíše o fotkách, protože ty vydají za tisíc slov. A na konci článku ještě uvidíte stávající půdorys. Moc by mě zajímalo, jaké řešení půdorysu byste navrhli vy – pro rodinu se čtyřmi členy třeba do 10 let věku dětí.
Tak pojďme na to. Naše prohlídka začíná ve vstupní chodbě, kterou pan architekt na začátku 20. století pojal jako velkorysý vstupní prostor. Chodba je plná dveří a z balkonu do ní krásně svítí jihozápadní slunce.
První zastávka je ve stávající kuchyni. Po pravé straně jsme našli plechovou smaltovanou imitaci kachliček, ale ani ta nebyla původní. Původně byla prý v každém bytě pec a kachlová kamna. To už dneska developeři v novostavbách nenabízí ani jako nadstandard.
V bývalé kuchyni jsme udělali sondy do podlah. Skladba je beton, 20 cm vysypané suti a škváry, trámy a zaklopení prkny. Dali byste novou podlahu?
Ale zpátky na chodbu. Podlaha tu trpí nejvíc, asi se tu pořádaly tancovačky…
V chodbě je ještě kumbál, spíž a za mnou vpravo schovaný záchod. A malý balkon.
V koupelně jsme odhalili vanu na nožičkách. Zavázali jsme se, že bílé kachle 10x10 jako motiv v koupelně zachováme a na záchodě je zopakujeme. Ale vana musí pryč.
Ale jsme zodpovědní. Nožičky jsme dokázali upcyklovat a můžete je vidět v jednom z příštích představení akrobatického uskupení Losers Cirque Company.
Vanová baterie by se sice zachránit dala, ale nakonec jsme se rozhodli, že bude lepší ji vyměnit za novou. Už i na nás by to bylo moc velké retro. :)
A teď obytná část. Dva „parádní“ pokoje s obrovskými špaletovými okny a parketami. Původně jsme si přáli parkety zachovat, i když vrzaly a kroutily se. Sousedi nám říkali, že si na to zvykli a že by jim chybělo, kdyby si s nimi pokoj už povrzáváním nepovídal.
Nakonec o parketách rozhodl odborník. Chodil chvilku po pokojích, houpal se v kolenou, občas skočil na patách, parkety proklepával a pak řekl: „Jestli můžete, tak je vyměňte.“
Testy odborníka jsme doplnili i naším neodborným a absolutně vymyšleným testem tance. Nebyl to žádný dTest, ale došli jsme ke stejnému závěru. Podlahy radši vyměníme, celý byt uděláme se správným podkladem a pevnou podlahou, která nám vydrží věky.
Příčku mezi námi bychom rádi odstranili. Chtěli bychom tak vytvořit velký obývací prostor spojený s kuchyní. Co myslíte? Esterko, odstraňte zeď!
V každém pokoji byly čtyři zásuvky a jeden vypínač. Nadto byla elektřina v hliníku. Znamená to jedinou věc – udělat komplet celé rozvody. Využijeme toho a rovnou uděláme přípravu na vnitřní elektrické rolety. A třeba taky elektronické bidetové sedátko.
Jediná věc, do které předchozí majitelé investovali, bylo zabezpečení vstupních dveří. O zámky tu opravdu nebyla nouze. My budeme v jejich šlépějích pokračovat, ale trošku moderněji. Máme na cestě bezpečností dveře s krásnými dřevěnými obložkami.
A na závěr slíbený půdorys. Měnili byste dispozice, nebo byste vše nechali tak, jak to je teď?
Všechny fotografie jsou od Martina Faltejska. Je to geniální svatební i komerční fotograf a my ho máme rádi.
Disclaimer: Článek, který jste právě dočetli, je součástí série příběhů o tom, jak jsme hledali, kupovali a přestavovali byt, ve kterém nyní bydlíme. Jde jen o naši zkušenost, která odpovídá naší životní situaci a našemu přístupu k životu. Není to recept na pravdu a spokojený život – jen nám to zrovna vyšlo. :)