When travelling my goal is not to cross gazillion cities/places/countries off my bucket list but to catch the atmosphere, meet some local folks and just enjoy it but it's not always easy to accomplish this. Oh well, soooo Oslo. Oslo is the world's costliest city for holidaymakers so if you're looking for a place to spend your bucks... you found it. And Norwegians pronounce their capital ['uʃlʊ]. Weird, I know.
Při cestování nehraje v mém životě prim odškrtnutí si co možná největšího množství památek/měst/míst/zemí, nýbrž pochycení atmosféry a seznámení se s místnimi, což ale ne vždycky vyjde... Takže Oslo. Oslo je pro turisty NEJDRAŽŠÍM MĚSTEM NA SVĚTĚ. No fakt. Taky mi to bylo divný, než jsme se tam sami ocitli. Jo a - Oslo místňáci čtou jako ['uʃlʊ]. Prostě ušlo.
GETTING THERE: We took a direct flight with the low-cost airline Norwegian - so fast! The return ticket which we bought 3 weeks prior to the departure cost about 83 euros. So they must be even cheaper from time to time!
CESTA: Z Prahy do Osla existuje přímý let s nízkonákladovkou Norwegian. Sice nedostanete vodu a ani sváču, ale cesta byla příjemná a utekla rychle. Jedna zpáteční letenka kupovaná 3 týdny předem od čtvrtka do neděle stála 2250,- Kč. Dají se sehnat v akcích ale i o něco levněji.
PUBLIC TRANSPORT: The best way to get to (and from) the airport is via the airport express train Flytoget. One way ticket costs (us students) 90 NOK which is less then 10 euros, so cool! And for the actual public transport - there are more options. 1: Using the Oslo Pass - you get museums and all the trams, metro and buses for one price. 2: The Ruter App: For us foreigners it was so malfunctioning that I almost wanted to stab myself when it rejected my card for the third time. But it's great for the locals. 3: Buying the ticket at the driver or in the machine. This was probably the most reliable and convenient option.
MHD: Z letiště (a na letiště) je nejlepší rychlovlak Flytoget. Studenty stojí jedna cesta 90 norských korun, tedy cca 260 těch českých. Jízdenky se kupují v automatu (tam zakliknete Other - Students), jízda trvá 20 minut, nikdo nic nekontroluje, jen po výstupu naskenujete jízdenku a hotovo. Na jízdné po městě se vyplatí buď mít Oslo Pass, ve kterém jsou nejen muzea, ale i mhd, nebo jezdit načerno. Haha. Existuje aplikace Ruter, kde si můžete koupit jízdenku (ať už na 90 minut nebo na 24 hodin), bohužel české karty nám nebrala, takže jistotou je jen nákup jízdenky v automatu a u řidiče. A metro jezdí převážně venku a do kopce.
WHERE TO STAY: I did my homework and researched all the acommodation possibilities. The cheapest hostel costs 350 NOK per night per person and that's about 37 euros - you can try Ankerhostel. Another option is obviously Couchsurfing but there's only a teeny-tiny chance that you'll be lucky there. I decided to rent a room (not an apartment because I'm not loaded like Trump) on Airbnb. However, a few moments before I booked our place I realized I have a friend from Croatia who lives in Oslo. Long story short: we stayed at his magical wooden house on the Nesodden peninsula which is only a short ferry ride from the central Oslo. I would recomment Nesodden even for an Airbnb rental.
BYDLENÍ: Nejlevnější hostel stojí na noc cca 1000 Kč na osobu (třeba Ankerhostel, místní ho nedoporučují, ale ti jsou zmlsaní), Couchsurfaři jsou v Oslu na 90 % vždy plní, takže já jsem se rozhodla pro pronájem pokoje u někoho v bytě na Airbnb (teď tam ode mě máte pět stovek na první vejlet), takže né celý byt. Pak jsem si ale záhadně vzpomněla na to, že mám v Oslu kamaráda z Chorvatska, takže jsme bydleli u něj na poloostrově Nesodden, čili jsme každý den do centra dojížděli lodí. Super! Nesodden bych tedy doporučila i na pronájem bytu/pokoje.
FOOD: According to Telegraph.co.uk the price for dinner for two is about 2100 NOK - that's 224 euros. Craaazy. You can save some of that cold hard cash of yours by taking a free Use It Map of Oslo and follow its foodie paths. We loved Rice Bowl (amazing Pad Thai Kung for 165 NOK) and Lille Saigon, the cheapest Vietnamese place in Oslo where you get a really amazing Phở bò for 120 NOK. Although there are probably so many wonderful cafés we tried only the Kaffebrenneriet chain and it was pretty decent. Hot chocolate with honey for 45 NOK, couldn't get cheaper.
JÍDLO: Večeře pro dva dle Telegraph.co.uk vychází na 2100 norských kaček, což je cca 6200 těch českých. V pohodě, co? Já doporučuju vzít si v infocentru Use It mapu Osla a jíst podle ní. Za nás můžu doporučit Rice Bowl (skvělé Pad Thai s krevetami za 165 NOK) a pak Lille Saigon - nejlevnější vietnamský podnik v Oslu, Phở bò za 120 NOK. Z kaváren jsme zkusili jen Kaffebrenneriet, což je sice řetězec, ale moc fajn. Horká čokoláda (s medem!) za 45 NOK, levnější neseženete.
GUIDES: Throw all those Lonely Planets away and get the already mentioned Use It Map. It's free and you really won't regret getting it. And we also got a lovely guide at the Oslo Tourist Centre - Oslo: A Poor Man's Connoisseur Guide to Happy Living in One of the Most Expensive Cities in the World. It's also free but it says on the back that it's worth 150 NOK. I agree.
PRŮVODCE: Poprvé jsem se vykašlala na všechny ty Lonely Planety a National Geographic průvodce, které mám sice nejradši na světě, ale Oslo jsem si řekla, že zvládnu poskládat i bez toho. Nejlepší mapou je na Oslo rozhodně výše zmiňovaná Use It Map, která je zadarmo jak online, tak v infocentru. Já ji dokonce sehnala v pražském Use It centru u Karláku - jsou tam naprosto skvělí, už mám i mapu Prahy, Olomouce, Ostravy a dalších skvělých míst, která chci díky ní probádat víc. V Oslu nám dali i knížečku Oslo: A Poor Man's Connoisseur Guide to Happy Living in One of the Most Expensive Cities in the World. Je zdarma, ale píšou na ní, že je worth 150 NOK. : )
MUSEUMS: I sure do love museums and I'm a proud member of the ICOM. Oslo has some truly neat ones. The Astrup Fearnley Museum of contemporary art was designed by Renzo Piano, he's the bomb. Then there's the Munch museum with a wonderful Mapplethorpe + Munch exhibition that presents similarities between these two great artists who could never have had met because one died two years before the other one was born. But if you want to see Munch's famous Scream you have to visit the National Museum. The Nobel Peace Center surprised us. In a good way, I'd say that this is also one of the must-sees. And we mustn't forget the museum island that goes by the name of Bygdøy and is home to three maritime museums: the Fram ship museum, the Kon-Tiki museum that brings us back to the times of Thor Heyerdahl and last but not least: the Viking Ship Museum.
MUZEA: Ó, má nejoblíbenější část výletu. Ta jejich muzea! Astrup Fearnley Museet bylo navrženo Renzem Pianem - toho určitě znáte, má na svědomí Centre Pompidou v Paříži a je čestným občanem Sarajeva. Munchovo muzeum aktuálně propojuje Muncha s Mapplethorpem - výstava ukazuje zvláštní vztah mezi jejich díly, ačkoliv jeden zemřel o dva roky dříve, než se ten druhý vůbec narodil. Bomba. Paradoxně tam není Munchův slavný Výkřik (norsky Skrik), ten je v Národním muzeu. Ach, a Nobelovo centrum míru také stojí za návštěvu, to vás chytne u srdíčka, nechali jsme tam taky jeden srdcový vzkaz. V Oslu je dále muzejní ostrov Bygdøy, kde se nachází spousta muzeí spjatých s mořem a výpravami. Jmenovitě Fram, což česky znamená vpřed, nejznámější polární škuner (námořní plachetnice) - od tohoto muzea jsem měla velká očekávání a doufala jsem, že bude minimálně tak dobré jako stockholmská Vasa, ale bohužel. Dál tu je Kon-Tiki muzeum, ano, muzeum toho slavného voru, na kterém Thor Heyerdahl v roce 1947 přeplul Pacifik. A nakonec muzeum vikinských lodí. Na muzea jsme měli Oslo Pass a vše jsme to stihli za 24 hodin. Uf. Dalo by se toho asi stihnout i víc, ale tak musíme si něco nechat i na příště.
CULTURE: There is so much to see besides the museums and galleries! The Vigeland installation in Frogner Park is truly something worth seeing. 212 bronze and granite sculptures... and all of them naked. Ok, let's move on to the Holmenkollen ski jump - known for the 1952 Winter Olympics and for so many world championships. It's magnificient. And my favourite building in Oslo: the Opera House. Perfect on the inside and even more on the outside. We got tickets to the ballet (Jo Strømgren Kompani: The Hospital) and it was more of a theatre than a ballet but still pretty awesome. Thanks, Emma and Krištof!
KULTURA: Co krom muzeí ještě vidět a zažít? Určitě park Vigeland, který je plný bronzových a granitových naháčů z rukou Gustava Vigelanda, který sympatizoval s německým nacismem a prý to byl tak trochu blázen. Dále skokanský můstek Holmenkollen, kde se konala v roce 1952 olympiáda a pak i fůra mistrovství. Jede tam metro a ještě desátého dubna sem jeli kluci snowboarďáci užít si zbytku umělého sněhu. No a osm let stará Opera, má nejoblíbenější stavba v Oslu. Na střeše je to dokonalé, uvnitř je to taky dokonalé, i ty toalety jsou tam dokonalé. Od švagrové a švagra (čau Emmo, ahoj Krištofe) jsme dostali i lístky na balet - právě tady v téhle dokonalé budově. Člověk by čekal, že ten nemocniční balet bude prostě a jednoduše bez nějakého většího mluvení, ale ono to nakonec bylo spíše divadlo, během kterého se celé publikum často srdečně smálo a my moc nevěděli, vo co gou, ale i tak to byl zážitek. Děkujeme!