V maturitním ročníku jsem si podala přihlášku na čtyři školy, přesněji čtyři obory. Šla jsem na čtvery přijímačky, připravila si čtyři svačinky a pak čekala na čtyři dopisy. Se slovy "přijata" přišel jen jeden. Ačkoliv mě to tehdy zamrzelo, dnes se na svůj úspěch-neúspěch dívám jinak. Obor arts management na VŠE mě lákal svou nevšedností, ale upřímně jsem moc nevěděla, co čekat. Věděla jsem akorát, že tam není matematika. : ) Možná, že kdybych se před pěti lety nedostala právě na arts management, nechala bych se zlákat jinou, tehdy možná pro mě zajímavější školou a neměla bych tušení, o co jsem se připravila.
Povídala jsem nedávno s jednou dívenkou z prvního ročníku o škole. Bavily jsme se o předmětech a zkouškách, které ji čekají, stresovala se (přitom tyjo, vůbec nemá proč!) a mě napadlo, že bych mohla stručně arts management představit i vám. Kdo ví, třeba se někteří zrovna rozhodujete, kam zamíříte po maturitě. Nebo už jste na vysokou školu zamířili, ale nenaplňuje vás (klid, nikdy není pozdě zkusit to jinde - a zrovna u nás je takových, kteří arts začali studovat až později, spousta). Nebo vás zkrátka jen zajímá, co se za tím názvem oboru skrývá, podobně jako většinu lidí, kterým se o svém studiu zmínim. Tak či tak, důvodů je spoustu. Studuji zde už nějakých těch pár let a za tu dobu mi náš výjimečný obor přirostl k srdci. Příští rok tomu už bude deset let, co arts management existuje, a od té doby odchoval už stovky kulturních manažerů. Vezmeme to ale hezky popořadě.
- Přijímací zkoušky se skládají ze tří testů: angličtina + logické předpoklady + kultura. Žádná matematika. Naštěstí. Vzorové (a reálné) testy jsou na webu katedry, tak si je zkuste.
- V prvních semestrech studia se dozvíte o marketingu a managementu umění, jak provozovat památky, vést galerie a pořádat festivaly. A taky například to, kolik ročně stojí čištění koberců na Karlštejně. A taky na tom Karlštejně provádíte výzkum a můžete tam přespat u kastelána. Prostě noc na Karlštejně.
- Stále jsme ale na ekonomické škole, takže obligátní mikroekonomii, statistice a účetnictví se bohužel nevyhnete. Ale s kolektivním duchem se dá přežít i to. Navíc je za pár let člověk docela i rád, že nějaké ty ekonomické základy má - a umí si třeba sám udělat daně.
- Někteří mí spolužáci studují dvě školy - a tou druhou je často HAMU, DAMU či FAMU. Tam se učí dělat umění a na artsu se pak učí to umění zpropagovat a prodat.
- Je to státní škola, studium je tedy zadarmo do 26 let, na bakaláře máte 3 roky (+1 bonusový) a na magistra 2 (+1 navíc). A pak z vás bude Ing.
- Všichni, co studují arts, jsou prostě super. Nemám výtek! Máme tu fotografy, baletky, modelky, muzikanty všeho druhu, herce, zpěváky a já s nimi mám tolik skvělých zážitku, že bych je na prstech nespočítala. A díky té naší arts partě vznikají skvělé arts akce:
- arts party, kterou jsem jednou také pořádala,
- arts jachta, na níž se v chorvatských, italských a francouzských vodách plavíte s vedoucím mé bakalářské práce, hercem a redaktorem, doktorem Kubašem,
- arts pecka, což je vlastně seznamovák,
- arts lyže, arts voda a cokoliv dalšího artsového si budete přát.
- Největší procento absolventů nachází uplatnění v marketingu a v produkci, ale jak říká jeden z našich vyučujících: tak je nastavena dnešní doba, umprumáci končí v reklamkách.
- Další pracují ve veřejné správě (odbor kultury).
- Velký důraz je kladen na památkovou péči, proto se z jedné slečny dokonce stala kastelánka.
- Pedagogové na artsu mají neuvěřitelný rozhled v odvětví, které mě osobně zajímá nejvíc. Kvantová fyzika je určitě také fajn, ale pro mě naprostou španělskou vesnicí, proto jsem ráda, že jsem mezi lidmi, kteří na první pohled rozeznají výstavní síně Louvru od obrazárny Pražského hradu, a ví, co je to krakorec. Za ty roky jsme se také poučili o etymologii slova píča a zjistili, co je to individuální nika, pseudopamátka, agogika, Creative City Index a známe všechny příklady pozitivních a negativních externalit.
- Pan docent Patočka stál v roce 2007 za vznikem oboru a je nadále garantem Katedry arts managementu. Ve zkratce: bývalý náměstek ministra pro místní rozvoj, přednášející velkého množství předmětů, má zámek u Plzně (a odtud si nese i svou přezdívku kníže), šermíř a pianista. A zastupuje ČR ve Správní radě Le Collège d'Europe při EU.
- Dalším oblíbeným pedagogem je profesor Riedlbauch, který byl ministrem kultury (už tehdy v roce 2009 mluvil o odvolání Knížáka) a také uměleckým šéfem opery Národního divadla.
- Osobně ve mně probudil obrovský zájem o film doktor Hanzlík, se kterým se pravidelně potkáváme na filmových festivalech po celé České republice.
- Co si budeme povídat, jsem ráda, že mě na artsu znají učitelé jménem, a jsem ráda, že já zas vím, kdo z nich se snaží o implementaci orchidejí v českém klimatu, kdo je vedoucím folklórního souboru a kdo si ne zcela rád vyšlápne 390 schodů na hradě.
- Ach ano, hrady a zámky, galerie a muzea, Český rozhlas a Česká televize, artová kina a lidová řemesla, no jednoduše arts exkurze jsou něčím, co mi bude brzy asi dost chybět.
- A těch projektů, co na artsu vzniklo! Artspotting, vymalování holešovického podchodu a festival Apríles. A hlavně: toto video.
- Hostující přednášející také jen tak někdo nepřebije, ve zkratce: poslechnete si všechno od Pasty přes šéfa Cinemartu až po ředitele Národního divadla.
Tak už nečekejte na sovu z Bradavic a přihlaste se na arts. Letos je čas do 30.4.2016.
- BONUS: Jak poznat studenta arts managementu? Z kapsy mu vykukují lístky do divadla.
- BONUS 2: Co na arts říkají mí spolužáci?
- Martyn Starý, frontman skupiny Holden Caulfield: "Bakalář na artsu byly tři roky nonstop mejdanu, ze kterýho si člověk může poměrně bezbolestně odnést hromadu zajímavejch znalostí. Tři roky, který mi zároveň umožnily dva dny v tejdnu jezdit na koncerty a nebejt ve škole. A tři roky se spolužačkama, který mi kámoši z fildy leda tak záviděj."
- Natálie Majvaldová, produkční projektu Skate of Mind: "V každym ročníku se sejde skvělá parta lidí, a jak je nás málo, všichni se známe a dost si (nejen akademicky!) pomáháme. Nebo se taky hystericky stresujeme, ale pohromadě! <3"
- Kristýna Boková, Airbnb superhost a modelka: "Nejlepší 3 roky studia ever (do státnic samozřejmě). Potkala jsem boží partu lidí a ve třeťáku dokonce i svýho kluka. Takže ne, na artsu nejsou jenom holky! Umělci se to u nás jenom hemží."
A za fotky velký dík mému spolužákovi z artsu, Filipovi.